• QNAP TS-431KX-2G

Symbol: TS-431KX-2G
Brak towaru
2410.97
2410.97
Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 2-3 dni
Cena przesyłki 0
Kurier (Pobranie) 0
Odbiór osobisty 0
Kurier 0
Kurier Inpost 0
Paczkomaty InPost 12
Poczta Polska 15
Poczta Polska (Pobranie) 20
Dostępność 0 szt.
Waga 0.15 kg
Zostaw telefon

Czterordzeniowy TS-431KX zapewnia cztery wnęki dysków na potrzeby pamięci masowej wysokiej pojemności i rozbudowy pamięci RAM do 8 GB. Model TS-431KX z wbudowanym portem 10GbE SFP+ zapewnia dużą przepustowość wymaganą w przypadku intensywnej transmisji danych. Dzięki połączeniu z przełącznikiem 10GbE firmy QNAP można łatwo stworzyć wysokiej szybkości środowisko sieciowe 10GbE po przystępnej cenie. Model TS-431KX oferuje możliwość kompleksowego, lokalnego tworzenia kopii zapasowych poza firmą w chmurze oraz zapewnia bezpieczną technologię migawek, dzięki czemu użytkownik może tworzyć niezawodny plan kopii zapasowych i przywracania danych po awarii. W razie awarii systemu lub przypadkowego usunięcia plików można szybko przywrócić standardowy stan systemu. Model TS-431KX jest wyposażony w kieszenie na dyski z funkcją blokady, zapobiegając przypadkowemu wysunięciu lub wypadnięciu dysków, które mogłyby spowodować utratę danych.

 

Jednoportowa łączność 10GbE zwiększa prędkość transferu na potrzeby intensywnych transmisji danych i skraca czas tworzenia kopii zapasowych.

 

 

Dzięki technologii HBS (Hybrid Backup Sync) można tworzyć kopie zapasowe i synchronizować dane w innym systemie NAS, na serwerach i w pamięci masowej w chmurze, co zapewnia kompleksowe tworzenie danych zapasowych i przywracanie danych po awarii.

 

 

Migawki zapisują pełny stan systemu oraz danych, umożliwiając ochronę plików i danych przed przypadkowym usunięciem i atakami złośliwego oprogramowania.

 

 

Obsługa kontenerów LXC i Docker® w celu szybkiego wdrażania usług aplikacji na różnych platformach, w tym w chmurze, na serwerach i komputerach.

 

 

Możliwość wymiany dysków podczas pracy umożliwia odłączanie dysków bez potrzeby wyłączania urządzenia.

 

 

 

Obsługuje technologię VJBOD (wirtualna grupa JBOD), aby rozbudowywać przestrzeń pamięci masowej innego serwera QNAP NAS.

 

Środowisko sieciowe wysokiej prędkości 10GbE

Model TS-431KX, wyposażony w czterordzeniowy procesor AnnapurnaLabs AL-214 1,7 GHz i pamięć RAM o pojemności 2 GB DDR3L (jedno gniazdo pamięci z możliwością rozbudowy do 8 GB), zawiera jeden port 10 GbE SFP+ i dwa porty Gigabit na potrzeby wysokiej szybkości transferu danych. W połączeniu z przełącznikiem sieciowym serii QNAP QSW można łatwo zaktualizować swoje środowisko sieciowe do 10GbE po przystępnej cenie, korzystając z płynnego przepływu pracy.

10GbE Sequential Performance in Windows
 • Read
  • 1117 MB/s
 • Write
  • 511 MB/s
10GbE Encrypted Sequential Performance in Windows
 • Read
  • 566 MB/s
 • Write
  • 394 MB/s

Testy przeprowadzono w laboratoriach QNAP. Wyniki mogą się różnić w zależności od środowiska.

Środowisko testowe:
IOmeter sequential performance test: 3-min length, 2 workers, 64 outstanding, 30-sec ramp up time.
NAS: TS-431KX
System operacyjny: QTS 4.4.2
Typ woluminu:
RAID 5; 4 x Samsung 850 Pro 512GB SSD
Komputer kliencki:
Intel Core i7-6700 3.4 GHz; 64GB RAM; LAN-10G2SF-MLX; Microsoft Windows 10 64bit

Łatwe tworzenie środowiska sieciowego wysokiej prędkości

Łączność 10GbE zwiększa ogólną wydajność sieci i codziennych zadań dzięki dziesięciokrotnie większej przepustowości niż 1GbE. Firma QNAP zapewnia pełen wachlarz wszystkich produktów potrzebnych do aktualizacji środowisk do 10GbE — od serwerów 10GbE NAS, po przełączniki i karty sieciowe.

Wielopunktowe tworzenie kopii zapasowych plików, dostęp do nich i możliwość ich synchronizacji

HBS (Hybrid Backup Sync) łączy w sobie funkcje tworzenia kopii zapasowych oraz przywracanie i synchronizację danych, zapewniając jednocześnie łączność dużej prędkości 10GbE modelu TS-431KX, dzięki czemu użytkownik może łatwo tworzyć kopie zapasowe lub synchronizować dane na inny serwer QNAP NAS, zdalny serwer lub pamięć masową w chmurze w celu utworzenia niezawodnego rozwiązania do przywracania danych po awarii. Qsync zmienia model TS-431KX w bezpieczne i pojemne centrum danych do synchronizacji plików. Każdy plik przesłany do serwera TS-431KX jest udostępniany różnym powiązanym urządzeniom, takim jak komputery, laptopy i urządzenia mobilne. Można także synchronizować udostępniane foldery lub tworzyć foldery zespołów w celu poprawy współpracy zespołu.

Zwiększona produktywność dzięki aplikacjom QNAP

Aplikacja QNAP File Station zapewnia scentralizowane zarządzanie plikami, umożliwiając użytkownikowi wyświetlanie plików i zarządzanie nimi w modelu TS-431KX i w innych pamięciach masowych lub urządzeniach (takich jak pamięci masowe USB lub urządzenie mobilne). Aplikacja Qfiling umożliwia automatyzację organizacji plików, natomiast Qsirch przyspiesza wyszukiwanie plików. Można także skorzystać z aplikacji mobilnej Qfile, która pozwala uzyskać dostęp do plików NAS z urządzenia mobilnego.

 

 

 Qfiling

Aplikacja Qfiling automatyzuje porządkowanie plików. Pliki są automatycznie umieszczane w folderach zgodnie z wybranymi ustawieniami.

 

 

 

 

Qsirch

Aplikacja Qsirch pozwala szybko znaleźć obrazy, pliki muzyczne, nagrania wideo, dokumenty, wiadomości e-mail i inne na podstawie słów kluczowych, kolorów i różnych filtrów.

 

  

Qfile

Aplikacja mobilna Qfile umożliwia uzyskanie dostępu do plików NAS z urządzenia mobilnego w dowolnym czasie z dowolnego miejsca, a także przesyłanie oraz tworzenie kopii zapasowych plików w telefonie użytkownika na serwer NAS.

 

 

Chroni wrażliwe dane użytkownika dzięki szyfrowaniu plików

W przypadku udostępniania wrażliwych lub poufnych plików w modelu TS-431KX można zwiększyć bezpieczeństwo danych, korzystając z aplikacji File Station w celu ich zaszyfrowania w plikach .qenc. Odbiorcy pliku muszą następnie pobrać i zainstalować aplikację QENC Decrypter w komputerach i wprowadzić hasło w celu dekodowania, wyświetlenia i korzystania z szyfrowanych plików .qenc.

Uwaga: Wymagane są komputery z systemem operacyjnym Windows 8 (lub nowszym) lub macOS 10.12 (lub nowszym).

Ochrona danych przed złośliwym oprogramowaniem przy użyciu Migawek

Migawki pomagają chronić dane poprzez pełną rejestrację stanu i metadanych systemu NAS. W przypadku niezamierzonego usunięcia lub zmodyfikowania pliku migawki z pamięci masowej i Menedżera migawek lub aplikacji File Station pozwalają szybko przywrócić go we wcześniej zapisanym stanie. Migawki opracowane przez firmę QNAP są oparte na blokach i zapisują wyłącznie zmienione dane. Daje to nie tylko oszczędność miejsca w pamięci masowej, ale także skraca czas tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Model TS-431KX obsługuje do 32 migawek na wolumin/jednostkę LUN, a łącznie maksymalnie 64 migawek.

Możesz przedłużyć gwarancję na sprzęt nawet o 5 lat

Model TS-431KX jest objęty 2-letnią gwarancją bez dodatkowych kosztów. Możesz wykupić przedłużenie okresu obowiązywania gwarancji do 5 lat.

 

Bądź zawsze na bieżąco


Portal bezpieczeństwa NAS

Wszechstronny monitoring zapewniający całodobową ochronę

Aplikacja Surveillance Station zapewnia przyjazny w obsłudze interfejs, obsługę ponad 3000 zgodnych kamer IP z możliwością dokupowania licencji na dodatkowe kanały kamer IP, umożliwiając stworzenie wszechstronnego systemu do monitoringu w czasie rzeczywistym, nagrywania oraz odtwarzania wideo i dźwięku. Z aplikacji Vmobile można korzystać w urządzeniach mobilnych w celu zarządzania monitorowanymi kanałami w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Można także przy użyciu aplikacji QUSBCam2 dodać kamery USB do aplikacji Surveillance Station, aby wyświetlać obrazy w czasie rzeczywistym, zapisywać nagrania w celu odtwarzania, a następnie ekonomicznie tworzyć system monitoringu.

 • 3,000+

  Zgodne kamery IP

 • 2

  Bezpłatne kanały kamer IP

 • 16

  Kanały z możliwością rozszerzenia

 • QUSBCam2

  Użyj kamer sieciowych USB jako kamer IP

Aplikacje kontenerów-hostów

Aplikacja Container Station zapewnia połączenie technologii wirtualizacji LXC i Docker®. Dzięki wbudowanemu Docker Hub® można pobierać aplikacje, łatwo importować lub eksportować aplikacje kontenerowe, zarządzać elementami sterowania dostępem i błyskawicznie wdrażać usługi aplikacji na różnych platformach, w tym w chmurze, na serwerach i na komputerach PC.

Elastyczna i ekonomiczna rozbudowa pamięci masowej

Firma QNAP zapewnia rozwiązania do łatwej rozbudowy pamięci masowej. Dostępnych jest kilka sposobów rozbudowy pamięci masowej NAS w celu przechowania danych lub rozwoju firmy:

 

 

Zwiększ pojemność pamięci RAID

Dzięki wymianie dysków o mniejszej pojemności na dyski o większej pojemności podczas pracy, serwer QNAP NAS może rosnąć wraz z rozwojem Twojej firmy.

 

 

 

Zamontuj moduły rozszerzające*

Podłącz 2 moduły rozszerzające RAID (TR-004 lub TR-002) lub 2 USB 3.2 Gen 2 JBOD (TL-D800C) i użyj Menedżera migawek i pamięci masowej w QTS, aby łatwo zarządzać zwiększaniem pojemności pamięci NAS.

*Moduł rozszerzający może także służyć jako odrębna pula lub wolumin pamięci masowej na serwerze NAS. Jego puli/woluminu pamięci masowej nie można łączyć z pamięcią na podłączonym serwerze NAS.

 Migruj do nowego NAS

Zainstaluj dyski twarde NAS w większym serwerze QNAP NAS, zachowując wszystkie istniejące dane i konfiguracje.

 Procesor AnnapurnaLabs, an Amazon company Alpine AL-214, 4-core, 1.7GHz
Architektura procesora 32-bitowy ARM
Koprocesor arytmetyczny FPU
 •  
Mechanizm szyfrowania
 •  
Pamięć systemowa 2 GB SODIMM DDR3L (1 x 2 GB)
Maksymalna pojemność pamięci 8 GB (1 x 8 GB)
Gniazdo pamięci 1 x SO-DIMM DDR3L
Pamięć flash 512 MB (ochrona systemu operacyjnego przed podwójnych rozruchem)
Wnęka dysków 4 dyski 3,5-calowe SATA 6 Gb/s, 3 Gb/s
Kompatybilność dysków 3,5-calowe wnęki:
3,5-calowe dyski twarde SATA
2,5-calowe dyski twarde SATA
2,5-calowe dyski SSD SATA
Wymieniany podczas pracy
 •  
Obsługa przyspieszenia pamięci podręcznej SSD
 •  
Port Gigabit sieci Ethernet (RJ45) 2
Port 10 Gigabit sieci Ethernet 1 x 10GbE SFP+
Ramka Jumbo
 •  
USB 3.2 Gen 1 port 3
Kształt Tower
Wskaźniki LED Zasilanie, stan, LAN, USB, HDD1-4
Przyciski Zasilanie, reset, automatyczne kopiowanie USB
Wymiary (wys. x szer. x gł.) 161 × 160 × 219 mm
Waga (netto) 2,03 kg
Waga (brutto) 3,46 kg
Temperatura robocza 0 - 40 °C (32°F - 104°F)
Wilgotność względna 5-95% bez kondensacji, temperatura mokrego termometru: 27 ˚C (80,6 ˚F)
Zasilacz Zasilacz 90W, 100-240 V
Pobór mocy: Tryb uśpienia HDD 11,65 W
Pobór mocy: Tryb pracy, typowy 26,7 W
Z całkowicie zapełnionymi dyskami
Wentylator 1 x 120mm, 12 V prądu stałego
Poziom dźwięku 19,5 db(A)
Ostrzeżenie systemowe Brzęczyk
Złącze bezpieczeństwa Kensington  
Maks. liczba jednoczesnych połączeń (CIFS) 400

 

Operating System

QTS 4.4.2 (embedded Linux)

Supported Client Operating Systems
 1. Apple Mac OS 10.10 or later
 2. Ubuntu 14.04, CentOS 7, RHEL 6.6, SUSE 12 or later Linux
 3. IBM AIX 7, Solaris 10 or later UNIX
 4. Microsoft Windows 7, 8, and 10
 5. Microsoft Windows Server 2008 R2, 2012, 2012 R2 and 2016, 2019
Supported Browsers
 1. Apple Safari 7 or later
 2. Google Chrome
 3. Microsoft Internet Explorer 10 or later
 4. Mozilla Firefox
Supported Languages

Chinese (traditional and simplified), Czech, Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Polish, Portuguese (Brazil), Romanian, Russian, Spanish, Swedish, Thai, and Turkish

Supported File Systems
 1. Internal hard drive (EXT4)
 2. External hard drive (EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+, and exFAT)
  Note:To use exFat you must purchase an exFAT driver license from License Center.
Network & Virtual Switch
 1. TCP/IP: Dual stack (IPv4 and IPv6)
 2. Jumbo frame
 3. Port trunking (Link aggregation)
  • failover
  • Load balancing
 4. DHCP server and client
 5. RADVD
 6. USB Wi-Fi adapter
  Note:This feature does not support ad hoc networks because of security considerations.
 7. Virtual switch
  • Network Address Translation (NAT)
  • Spanning Tree Protocol (STP)
  • Software-Defined Switch mode
 8. Static Route
 9. NCSI (Network Connectivity Status Indicator)
 10. DDNS settings (Customize & Multiple Service )
Web Server
 1. HTTP/HTTPS Connections (TLS 1.0/1.1/1.2)
 2. Supports WebDAV Connection
 3. Supports Virtual Host (Max: 32)
 4. Importable SSL Certificate
Security
 1. Network access protection with auto-blocking (SSH, Telnet, HTTP(S), FTP, CIFS/SMB, and AFP)
 2. Host access control for shared folders (CIFS/SMB)
 3. AES 256-bit folder-based and volume-based encryptions which are validated by FIPS 140-2 CAVP (Cryptographic Algorithm Validation Program)
 4. 256-bit external drive encryption (AES)
 5. Importing of SSL certificates from Let's Encrypt
 6. Instant alerts through email, SMS, push service, and audio
 7. 2-step verification
Storage Management
 1. Supported RAID types: RAID 0, 1, 5, 6, 10, JBOD, Single
 2. RAID Hot Spare and Global Hot Spare
 3. RAID Rebuild Speed Customization
 4. Online RAID capacity expansion
 5. Online RAID level migration
 6. SSD RAID Over-provisioning
  Note:RAID 0 and JBOD Data RAID does not support Over-provisioning.
 7. SSD RAID Performance evaluation (with SSD Profiling Tool)
 8. SSD TRIM for RAID 0,1,10
 9. Bitmap support
 10. Disk auto S.M.A.R.T. data migration
 11. Disk bad block scan and S.M.A.R.T test.
 12. Disk bad block recovery
 13. Disk secure data erase
 14. Ironwolf Health Management
 15. Storage pools
 16. Flexible volumes and LUNs with thin provisioning and space reclaiming
  • If the NAS has less than 4GB RAM, then the maximum volume capacity is 144TB.
  • If the NAS has at least 4GB RAM, then the maximum volume capacity is 250TB.
 17. Online volume expansion
 18. Volume type conversion
 19. Volume shrink
 20. Storage space utilization
 21. Snapshots
  Note: The maximum number of snapshots varies depending on installed memory.
  • Volume and LUN snapshots
  • Snapshot Dashboard
  • Snapshot Manager
  • Snapshot local restore and revert
  • Snapshot Clone
  • Snapshot Replica and Snapshot Vault
  • Snapshot remote restore and revert
  • Unified Snapshot Directory
  • Support for Windows Previous Versions (CIFS/SMB)
 22. Storage expansion using QNAP expansion units
 23. JBOD enclosure roaming
 24. SSD read-only and read-write cache
 25. SSD write-only cache
  Note:SSD Cache supports Single, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10 configuration. The maximum cache size depends on installed memory. The maximum cache size is 1 TB.
iSCSI (IP SAN)
 1. iSCSI targets with multiple LUNs per target
  Note:The maximum number of targets + LUN is 256.
 2. LUN mapping (LUN can be moved between iSCSI and FC if supported)
 3. LUN masking
 4. Online LUN capacity expansion
 5. SPC-3 persistent reservation
 6. MPIO & MC/S
 7. iSCSI LUN backup, one-time snapshot, and restoration
 8. Virtual disks using iSCSI initiator
  Note:The maximum number of virtual disks is eight.
 9. Stack chaining master
Notification Center
 1. Added support for sending notifications via SMS center (SMSC) or providers, including Nexmo, Twilio, and Clickatell.
 2. Added Outlook as an SMTP service option.
 3. Added support for sending notifications via instant messaging applications, including Skype and Facebook Messenger.
 4. Added support for Overview and History in Notification Center.
 5. Added support for 23 languages for notification messages.
 6. Added support for creating custom notification rules to specify notification criteria, including application categories, severity levels, and keywords.
 7. Delivery method and message recipient settings are now more flexible.
 8. Added support for creating multiple notification rules at the same time.
 9. Added support for sending notifications for a single system event.
Power Management
 1. Wake-on-LAN (WoL)
 2. Standby mode for internal drives
 3. Scheduled power on and off
 4. USB and network UPS support with SNMP management
Access Rights Management
 1. Multiple user creation
 2. User data importing and exporting
 3. User quota management
 4. Local user access control (AFP, CIFS/SMB, FTP, and WebDAV)
 5. Application access control (File Station, Music Station, Photo Station, and Video Station)
 6. Subfolder permissions (AFP, CIFS/SMB, FTP, and File Station)
Domain Authentication
 1. Microsoft Active Directory (AD) and domain controller support
 2. LDAP server and client
 3. Domain user login (AFP, CIFS/SMB, FTP, and File Station)
myQNAPcloud
 1. Free host name registration (DDNS)
 2. Optional myQNAPcloud SSL certificates (DDNS)
 3. Auto router configuration using UPnP
 4. Web-based file manager with HTTPS 2048-bit encryption
 5. myQNAPcloud Link for remote access without complex router setup
Qsync
 1. File syncing across multiple devices with SSL secure connection
 2. Selective synchronization for specific folders or subfolders
 3. Team folders as file center for better collaboration
 4. File sharing using email links
 5. Policy settings for conflicting files and file type filter
 6. Version control for a maximum of 64 versions
 7. Unified privilege and configuration management
 8. Central configuration mode
 9. Remote erase and restore
 10. Qsync client supported platforms: Windows, Mac, Ubuntu, Android and iOS
Resource Monitor
 1. Monitoring of NAS system resources such as CPU, memory and network
 2. Monitoring of NAS storage resources such as volumes, RAID, and disk activity
 3. Monitoring of NAS application resource use
 4. Creation of extra swap space when SSDs are installed
Helpdesk
 1. Reporting of issues to the QNAP support team, with automatic collection of system information
 2. Remote connection between QNAP support engineers and NAS for issue resolution (with user permission)
Web Desktop Administration
 1. Multi-window, multitasking system management
 2. Smart toolbar and dashboard for system status display
 3. SNMP versions 2 and 3
 4. Resource monitor
 5. Network recycle bin
  • Recover files deleted using AFP, CIFS/SMB, and File Station
  • Automatic cleanup
  • File type filter
 6. Comprehensive logs (events and connections)
 7. Syslog server and client
 8. Backup and restoration of system settings
 9. Qmanager: Mobile application for remote system monitoring and management
 10. Qboost
File Server
 1. File sharing across Windows, Mac, and Linux/UNIX
 2. Microsoft networking (CIFS/SMB)
 3. Apple networking (AFP)
 4. NFS version 3/4 services
 5. Windows ACL (CIFS/SMB)
 6. Advanced folder permissions (AFP, CIFS/SMB, and FTP)
 7. Shared folder aggregation (CIFS/SMB)
FTP Server
 1. FTP, SFTP and TFTP protocols
 2. FTP over SSL/TLS (explicit FTPS)
 3. FXP support
File Station
 1. Document viewing using Office Online, Google Docs, and Chrome extension
 2. Microsoft Office file editing using Google Docs, Sheets, and Slides
 3. ISO file mounting (maximum: 256 ISO files)
 4. Mount smart phones as external storage
 5. Read access for compatible optical disc drives
 6. Read access for compatible smartphones (MTP)
 7. Download and upload link sharing
 8. File dragging and dropping (Chrome and Firefox)
 9. File compression (ZIP and 7z)
 10. Download link creation and sending for publicly shared files, with expiration date and password protection
 11. Subtitle display (SRT and UTF-8)
 12. Slideshow playback in media viewer
 13. Convert image files to pdf by "Image2PDF" integration
 14. Qfile: Mobile app for file browsing and management
Qfiling
 1. Auto filing
 2. Recipe function
 3. Archiving through iSCSI, USB, DVD and remote NAS
 4. Advanced settings
  • Source File Filters
  • File Editing
  • File deletion
  • Data integrity check
  • File conflict policy
HBS (Hybrid Backup Sync)
 1. Cloud storage backup to Amazon Glacier, Amazon S3, Azure Storage, Google Cloud Storage, HKT Object Storage, OpenStack Swift, WebDAV
 2. Cloud storage syncing with Alibaba Cloud, Amazon Drive, Amazon S3, BackBlaze B2, Box, Dropbox, OneDrive, Google Drive, HiDrive, hubiC, OneDrive, OneDrive For Business, ShareFile, Yandex Disk
 3. RTRR server & client with bandwidth control
 4. Rsync server with download bandwidth control
 5. Remote server syncing (CIFS/SMB, FTP, Rsync, and RTRR)
 6. Scheduled backup to local and remote storage spaces
 7. Backup versioning
 8. Encryption, compression, and file filters
 9. Centralized management for backup, restoration, and sync jobs
 10. Support for Apple Time Machine
 11. Data backup to multiple external storage devices
 12. Desktop backup with QNAP NetBak Replicator for Windows
 13. Support for the following third-party backup software: Veeam Backup & Replication, Acronis True Image, Arcserve Backup, Retrospect, Nakivo Backup & Replication, and Veritas Backup Exec
Multimedia Console
 1. Integrating indexing, thumbnail generation, and content management.
 2. New content management design, configuring content sources for QTS multimedia applications.
 3. View the status of multimedia apps and services all on the same screen.
QuMagie
 1. Browse photos in timeline view or folder view.
 2. Virtual albums and smart albums.
 3. AI-assisted photo management, classifying people, things, places, etc.
Photo Station
 1. Photo organization by thumbnail, list, timeline, or folder
 2. Virtual and smart albums
 3. Validity control for album sharing
 4. Photo tagging with text, colors, and ratings
 5. Slideshows with background music and transition effects
 6. Album configuration backup and restoration
 7. Advanced folder permissions
 8. Support for domain users
 9. Qphoto: Mobile application for online browsing and sharing
Music Station
 1. Music playing and sharing through web browsers
 2. Music streaming to multiple devices
 3. Changing of album covers through Google search or by uploading photos
 4. Internet radio (MP3)
 5. Eight music alarms
 6. Switching between spotlight mode and manage mode
 7. Advanced search
 8. Scrolling lyrics
 9. Qmusic: Mobile application for music streaming and management
Video Station
 1. Video organization by thumbnail, list, timeline, or folder
 2. Virtual and smart collections
 3. Video tagging with text, colors, and ratings
 4. Video link sharing through social media and email
 5. Movie information and poster display from Internet sources or user-uploaded files
 6. Subtitle display (SRT, ASS, SSA)
 7. Subtitle search and downloading
 8. Subtitle file importing
 9. Subtitle display style adjustment
 10. Playback speed adjustment
 11. Direct video streaming for certain file formats
 12. Facebook login
 13. Advanced folder permissions
 14. Support for LDAP users
 15. Video uploading to YouTube and Youku
 16. Multi-zone video display
 17. Qvideo: Mobile application for online video browsing and management
Container Station
 1. Support for LXC and Docker
 2. Application downloading from the built-in Docker Hub Registry
 3. One-click installation
 4. Container importing and exporting
 5. Console mode
 6. Three networking modes (Note: Docker containers support Bridge, NAT, and Host mode. Linuxcontainers (LXC) support only NAT.)
 7. Auto-start containers
 8. Docker certificate downloading
 9. Private registry addition
 10. Application repository for switching to any repository on GitHub.com
Qsirch
 1. Full-text search
 2. Data distribution using a bar chart
 3. Previews for photos, music, videos, PDFs, Gmail, and others
 4. Advanced search operators and search scope
 5. Customized search filters with included or excluded conditions
 6. Related files suggestion in Viewer
 7. Chrome, Firefox and Safari extension
Surveillance Station
 1. Support for up to 5,000 IP cameras
 2. 2 free camera licenses
  Note:Surveillance Station supports a maximum of 16 camera channels. To add more camerachannels, you need to purchase licenses from the QNAP License Store.
 3. Instant playback for recent surveillance events
 4. Visual options for e-maps
 5. Playback speed control
 6. Supporting for displaying preview snapshots on the timeline
 7. Intelligent video analytics (IVA) for advanced video searching
 8. Surveillance client designed for macOS
 9. Mobile surveillance application (Vmobile) for iOS and Android
 10. Mobile recording application (Vcam) for iOS and Android
QVPN Service
 1. VPN server
  • Secure remote access with PPTP, L2TP/IPSec, OpenVPN, QBelt(QNAP proprietary) protocol.
  • Support for a maximum of 100 clients.
  • Support public/ NAS default/ manually DNS server.
  • Support manually assign/auto detect/none outgoing network interface.
  • Support privilege settings for domain/Local users.
 2. VPN client
  • Support PPTP, L2TP/IPSec, OpenVPN, QBelt (QNAP proprietary) protocol.
  • Support using VPN as a NAS default gateway.
  • Support connection log check.
 3. Support utility and Mobile apps for Windows, Mac, iOS, Android.
DLNA Server
 1. Support for DLNA/UPnP TVs and players such as PlayStation 4 and Xbox One
 2. Support for CUE indexing file for APE and FLAC
Q'center (NAS CMS)
 1. Monitoring of multiple NAS devices
 2. Utilization history reports
 3. Unified configuration management
 4. Monitoring of NAS devices behind NAT routers with Connect to Q'center
Qfinder Pro
 1. QNAP NAS location on the same local network
 2. NAS shared folder mounting
 3. Basic setting configuration (firmware, SMTP server, and network settings)
 4. Storage Plug & Connect (Windows only)
  • Creation and mapping of NAS shared folders
  • Creation of and connection to iSCSI targets and LUNs
 5. Media upload (Windows only)
  • Media file upload to the NAS
  • Automatic creation of thumbnails or transcoding of videos using the computer
App Center
 1. Official and community software add-ons
 2. Automatic updates and notifications for new versions
 3. Repository for imported third-party content
 4. User-specified volume for storing applications
Chromecast
 1. Video, photo and music streaming to Apple TV (via Qmedia) or Chromecast using the following:
  • NAS applications: File Station, Music Station, Photo Station, and Video Station
  • Mobile applications: Qfile, Qmusic, Qphoto, and Qvideo

Note:You must install the Media Streaming add-on from App Center.

Download Station
 1. PC-less downloads (BitTorrent, FlashGet, FTP/FTPS, HTTP/HTTPS, QQDL, and Thunder)
  Note:
  • The application supports a maximum of 500 tasks.
  • The maximum number of concurrent downloads is 30 (10 BT/PT, 10 HTTP, 10 FTP)
 2. BitTorrent: Support for search, magnet links, private trackers, and proxy
 3. Scheduled download and bandwidth control
 4. RSS subscription and download (broadcatching)
 5. Support for add-ons that extend download functionality
 6. Qget: Mobile application for download browsing and management
Notes Station 3
 1. Insert Evernote Notes in Notes Station 3
 2. Enable Embedding YouTube video into Notes
 3. Table creation using the insert table editor
Qcontactz
 1. One-way scheduled sync of contacts from multiple Google accounts
 2. Contact importing from CSV or vCard 3.0 files
 3. Contact exporting to CSV or vCard 3.0 files
 4. Duplicate contact searching and merging
 5. Contact management: Groups, favorites, lock, search, delete and restore
 6. Support for Android and iOS
IFTTT Agent
 1. Daily task automation
 2. Social media data archiving
 3. File synchronization between the NAS and various cloud services
 4. System event notifications on Line, Skype, Gmail, and mobile phones
 5. Music playback on Music Station using Amazon Echo voice commands
 6. Usage of motion detection sensors as trigger for camera recording on Surveillance Station
Qmiix Agent:
 1. Trigger based file synchronization between the NAS and various cloud storage services
 2. View miixes made using the Qmiix web portal that include triggers and actions involving QNAP
apps.
 1. Create miixes for web-based and NAS-related apps.
 2. Create miixes on the Qmiix web portal that include File Station, a QNAP app
 3. System event notifications to Line, Skype, Gmail, and mobile phones
Security Counselor
 1. Multiple Security Policies (Basic/Intermediate/Advanced/Custom).
 2. Checks NAS settings for security weaknesses.
 3. Integrates with existing anti-virus services.
 4. Integrates with existing anti-malware services.
 5. Integrates with the Security Advisory service.
Malware Remover

Detects and removes malware from your QNAP NAS.
Note:To ensure the security of your NAS, update this app when new versions become available.

General Notes
 1. Designs and specifications are subject to change without notice.
 2. Some features may vary by model.
 3. QTS does not support DRM content and some IPv6 services.
 4. Some data encryption features may be unavailable because of country-specific legislative restrictions.


Gwarancja: Producenta (24m)
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie